VIAGRA SATIN AL

Herkes uyumalı. Fakat çoğu kişi bunu zaman kaybı olarak görüyor. Özellikle serbest piyasa ortamında toplumlarımızın ekonomik geçmişi gibi insanlar da değerli bir ürün olarak zamanı değerlendiriyorlar. " Uyku haftaya göre " ortak bir düşüncedir ve " Zaman paradır ": iş dünyasında yaygın bir slogandır. Bir CEO veya başarılı bir girişimciyle yaptığımız röportajı her okuduğumuzda, birkaç saat uyuduklarını veya uyku ihtiyaçlarını sınırlamaya çalıştıklarını öğreniyoruz çünkü bunu işlerinde bir engel olarak görüyorlar. Dünyamızda uykuya karşı antinomik bir yaklaşım var: Bilim, hem fizyolojik hem de psikolojik alanlarda sağlık faktörü olduğunu göstermiş ancak ekonomi bunu verimsiz bir zaman olarak ele almaktadır. Modern işlerde bir tür karanlık taraf var ve kronik uykusuzluk halini alıyor. Ancak bu yönüyle sınırlı değildir. Daha geniş anlamda, uyku vizyonumuz zaman vizyonumuzla bağlantılıdır.

Yaşamlarımızın zaman akışını nasıl değerlendiriyoruz: canlılar veya üretim araçları olarak?

Türkiye'da Uykusuzluk

Son yıllarda sadece ekonomik bakış açısıyla, Uykusuzluk Türkiye, Avrupa ve diğer "ilk dünya" ülkelerinde alakalı bir ekonomik özellik haline geliyor. İşletmeler, uykusuzluğun çalışanlarının çalışma performansları üzerindeki sonuçlarının daha farkındadır. Araştırmalar, uyku yoksunluğunun iş yerlerinde verimlilik kaybına ve hatta daha yüksek ölüm risklerine yol açtığını göstermiştir. Ayrıca, uyku yoksunluğunun yol kazaları üzerindeki etkisine ilişkin istatistikler, tıpkı uykusuzluk ve tıbbi hatalar arasındaki dramatik korelasyonlar gibi, hastanelerde ameliyathanede bile, dikkat çekicidir. Toplumumuzdaki yaygın uyku bozuklukları nedeniyle ağır bir ölüm cezası var ve bu daha da büyük bir ekonomik maliyet anlamına geliyor.

Bu, geçen yüzyılın son on yıllarındaki Uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları hakkındaki bilimsel makalelerin çoğalmasının nedenini açıklamaktadır. Ve neden Financial Times'ın tarif ettiği gibi, uyku bozukluklarına tıbbi ve davranışsal çözümler etrafında dönen bir "tükenme ekonomisi" var. Koçluk uygulamaları, ücretli programlar, ilaçlar ve takviyeler, uyku bozukluklarına yönelik "prekt-à-porter" çözümler sunuyor ve her gün pazara yaklaşan çok sayıda teklif var. Oda var "Nap pod'lar" gibi garip ürünler için bile, işyerlerinde hızlı ve etkin uykuya izin vermeyi vaat eden yüksek teknoloji kozası. Uykusuzluk etkileri konusunda farkındalık arttıkça, çözüm sunan pazar da artıyor.

Ancak bu bilinçlenme şekli, şimdilik bazı sektörlerle sınırlıdır

İşyerinde uyuyan işyerlerinin büyük çoğunluğu tabudur ve düşük uyku da ciddi işçinin eş anlamlısı olarak kabul edilir. Ancak bakış açısını çevirmek, panorama daha da kötü. Birçok araştırma, uykusuzluğun işçi kariyeri için çok zararlı bir faktör olduğunu ve iş kaybına ve iş piyasasından dışlanmaya yol açabileceğini göstermektedir. Uyku bozuklukları genellikle kötü bir mesleki etkiye sahiptir. Uyku bozuklukları ve yoksunluktan daha çok etkilenen bir çalışan kategorisi vardiyalı çalışanlardır. Birçok çalışma, Uykusuzluğun vardiyalı çalışanlarda genel popülasyona göre daha yaygın olduğunu ve uyku bozuklukları ile vardiyalı çalışma arasında iki yönlü bir ilişki olduğunu göz önünde bulundurmamız gerektiğini göstermektedir. Çalışma süreleri yönetimi uykusuzluğa neden olabilir ve uykusuzluk kaza riskini artırarak çalışmalarını etkileyebilir.

Uyku kalitesi ve işlevsiz uyku koşulları dolayısıyla yaşamımız ve toplumumuz üzerinde büyük bir ekonomik etkiye sahiptir.

Ancak bir önceki soruya dönersek, kendimizi yalnızca ekonomik katkı yapanlar olarak değil, aynı zamanda fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlara sahip canlı organizmalar olarak da uykusuzluk üzerinde daha derin bir etkiye sahip oluruz.
Uyku kilo, hormon düzenleme ve hatta ruh halimizi etkiler. İyi uyumak, vücudumuzun birçok işlevinin temel özelliğidir. Restoratif fonksiyonlar en belirgin olanlardır. Kas büyümesinden doku iyileşmesine ve protein sentezine. "Sessiz" uyku sırasında bağışıklık sistemi bile geliştirilir. Rüyada, REM uyku döneminde, beynimizin öğrenme ve hafıza performanslarında bir büyüme yaşıyoruz.

Uyku eksikliği

Uyku yoksunluğu, hem aklı hem de vücudu etkileyen çok çeşitli sorunlara yol açabilir. Yetersiz uyku, daha yüksek koroner arter kalsifikasyon riskine ve buna bağlı olarak kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir. Uyku bozukluğu olan bireylerde bile enfeksiyon riski daha yüksektir. Kilo alımıyla bağlantılı olarak uyku eksikliğinin ve obezitenin gelişmesinin fark edilmesi önemlidir. Ruh sağlığı da Uykusuzluktan büyük ölçüde etkilenir. Depresyon insanlarda etkilenen uyku bozukluklarında daha sık görülür, ancak bu durumun bir nedeni de olabilir. Anksiyete bozuklukları, yetersiz uyku miktarıyla da ilişkilidir ve araştırmalar, uykusuzluğun zaten etkilenen deneklerde belirtileri kötüleştirebileceğini göstermiştir. Diğer birçok ruh sağlığı durumu, genellikle çift yönlü olarak uyku bozukluklarından etkilenir.

Bu uyku dostu olmayan dünyada, uykunun önemini yeniden kazanması gerektiği neredeyse bellidir

Bilim kanıtladı ve hatta iş dünyası sağlıksız uykunun derisi üzerindeki kötü etkilerini deniyor. Sosyal stigmaya, eski inançlara ve kötü çalışma uygulamalarına karşı savaşmalıyız. Bizim dünyamızda olduğu gibi zor bir mücadele ve muhtemelen bir seçim yapmanız gerekecek. Erkekler ve şirket, sağlık ve iş, yaşamımızın çevresi ve üretilen malların miktarı arasındaki seçim. Bu seçimi yapma ve sonuçları alma cesaretine sahip olacak mıyız?

Taydemir Ceylan

Taydemir Ceylan tarafından yayınlandı

İstanbul, Türkiye'den doktor. Asıl ilgi alanım erektil disfonksiyon tedavisi.

Sohbete katılın

5 yorum

  1. Henüz 21 yaşında bile değilim, ancak genç bir çocukken uykusuzluktan muzdarip oldum. Çoğu gece uyuyamıyorum ve uyuduğumda kendimi hiçbir zaman tam olarak doğru ya da dinlenmiş hissetmeden uyanıyorum. Her zaman bir aile uykusuzluk öyküsü yaşadım, ama asla uyku apnesi olmadı, bu yüzden teşhis koymam uzun zaman aldı. Hala tedaviyi bulmak için doktor randevusu bekliyorum, ancak iyi uyuyabilmek için sabırsızlanıyorum.

  2. Korkunç uyku felci ve uykusuzluğum var. Ter içinde sırılsıklam ve hareket edemiyorum. Çoğu gece saat 3 civarındaya kadar uyuyamıyorum ve korkunç hissettiriyor. Aklım yarışıyor ve beynimi durduramıyorum.

  3. Yıllardır uyumakta zorlandım. Nefes nefese uyanır ve tekrar uyuyamazdım. Hafif uyuyan olmasının yanı sıra bu, geceleri perişan etti. Diş hekimimin tavsiyesi üzerine uyku apnesini doğrulayan bir uyku çalışmam vardı. Şimdi her gece bir CPAP kullanıyorum. Buna alışmak çok zor oldu ama şimdi daha iyi uyuyabiliyorum ve sabahları daha dinlenmiş hissediyorum.

  4. Babam, hatırlayabildiğim kadarıyla uyku bozukluğu yaşadı. Son birkaç yılda, kendisine ilaç verildi. Bazen, gece geç saatlerde yapılan telefon görüşmeleri sırasında, bıkkın bir konuşma ile sürüklendiğini duyabiliyorum. Bu gerçekleştiğinde, aldığı hapın tekme atmaya başladığını biliyorum.

  5. 4 yıldan beri uyku apnesi olduğumu biliyordum. Sadece bunun hakkında hiçbir şey yapmadım. Bana gece boyunca nefes almayı bırakacağım ve bunun beni gerçekten korkuttuğu söylendi. İyi uyuduğumu sanıyordum. Uyurken kullanmam gereken bir makine ve maske verildi ama yine de başıma kötü bir şey geleceğinden korkuyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir